UMÍSTĚNÍ SVĚTEL V KOUPELNĚ

Při umísťování světel do koupelny je třeba dbát na některé věci. Kde mají být svítidla zavěšena vzhledem k vlhkosti a jaký stupeň těsnosti (kód IP) mají mít. Pokud je vaše místnost vyšší než 2,25 metru, můžete instalovat všechna svítidla s minimálním krytím IPX0. Svítidlo by mělo viset nejméně 120 cm od sprchové hlavice a nejméně 60 cm od vany. Pokud je však vaše místnost menší než 2,25 metru nebo pokud chcete osvětlení blíže ke sprše či vaně, je třeba použít svítidla s vyšší hustotou.


Různé zóny koupelny

V závislosti na tom, kam v koupelně chcete světlo instalovat, existují různé požadavky na těsnost světla. Stupeň těsnosti (označovaný také jako IP) označuje schopnost svítidla chránit se před vniknutím vody, prachu nebo náhodným dotykem. Jak je znázorněno níže, koupelna je rozdělena do různých zón:

  • Zóna 0ː IP(X)7
    • Zóna 1ː IP(X)4
    • Zóna 2ː IP(X)4
    • Zóna 3ː IP(X)0

Kdy je třeba zavolat elektrikáře?

Svítidla si můžete instalovat sami v zóně 3, kde není vyžadován autorizovaný elektrikář pro provádění elektrických instalací, včetně svítidel. Pokud však potřebujete osvětlení kolem vany nebo ve sprše (zóny 0, 1 a 2), musíte se obrátit na elektrikáře.

Pokud instalujete elektrickou zásuvku v koupelně, mějte na paměti, že v zóně 0 nesmí být instalovány žádné elektrické zásuvky ani jiná spínací zařízení. V zóně 1 a 2 mohou být spínače instalovány pouze v obvodech SELV se jmenovitým napětím nepřesahujícím 12 V střídavého napětí (hodnota výkonu) nebo 30 V stejnosměrného napětí bez zvlnění. Zdroj energie musí být umístěn mimo oblasti 0, 1 a 2. V zóně 3 mohou být zásuvky, vypínače a jiná rozvodná zařízení instalována pouze tehdy, jsou-li chráněna samostatným obvodem, chráněna SELV nebo chráněna proudovým chráničem se jmenovitým vypínacím proudem nepřesahujícím 30 mA (jistič HFI nebo HPFI, v domácnostech však jistič HPFI).

V případě jakýchkoli pochybností ohledně instalace světel a dalších elektrických zařízení v koupelně doporučujeme vždy kontaktovat elektrikáře.