PH lampy

PH LAMPY






<font size="+2">PH 3-2½ Sloupek</font>

PH 3-2½ Sloupek

PH 3-2½ Bollard patří do rodiny PH 3-shade a princip systému PH 3-shade vznikl během několika hektických měsíců v zimě 1925-1926 na výstavě Forum v Kodani.

Toto je vyjádření Poula Henningsena k tomuto novému systému z roku 1926: "Skutečnou inovací v systému PH je vytvoření světla, které neoslňuje a je zároveň úsporné. Je docela snadné vytvořit stínicí systém bez oslnění (nepřímé a silně zastíněné světlo), pokud jste ochotni plýtvat částí světla, a je poměrně snadné vytvořit systém, který je extrémně účinný, pokud pomineme skutečnost, že je extrémně dráždivý pro oči (silné oslnění atd.), ale je umění vytvořit světlo, které je zároveň úsporné a neoslňuje."
<font size="+2">Systém 3 odstínů</font>

Systém 3 odstínů

Před výrobou systému 3 odstínů Poul Henningsen a Louis Poulsen Lighting spolupracovali na návrhu svítidel pro dánský pavilon na světové výstavě Expo v Paříži v roce 1925.

Když Henningsen navrhoval tato svítidla pro světovou výstavu, pohrával si již s myšlenkou, že logaritmická spirála by mohla být vhodným základem pro návrh nového stínidla.

Kombinace rozptýleného odrazu a obloukovitého logaritmického stínidla poskytla Poulu Henningsenovi možnost kontrolovat oslnění a stíny svítidel, protože každé stínidlo rovnoměrně snižuje množství vyzařovaného světla vzhledem ke své vzdálenosti od světelného zdroje.
<font size="+2">Umělec se světlem</font>

Umělec se světlem

Přechod jasu z odstínu do odstínu se zdá být harmonický. Velikost stínidel a jejich umístění se řídí potřebou omezit oslnění, přímé světlo a požadavky na rozložení světla.

Od počátku bylo jasné, že koncept je velmi flexibilní. Fra begyndelsen var det åbenlyst at konceptet var yderst fleksibelt. Nejenže bylo možné vytvořit svítidla v mnoha různých velikostech, ale také s různými spodními stranami - buď bíle lakovanými, postříbřenými nebo pozlacenými.

Tyto různé spodní strany pomohly vytvořit různé možnosti osvětlení.
<font size="+2">Zařízení PH</font>

Zařízení PH

Svítidla PH byla navržena jako racionální osvětlovací systém, u něhož lze velikost stínidel, jejich materiál a povrch kombinovat na základě designu svítidla.

Každá velikostní varianta nadstínu měla doprovodnou sadu středního a spodního stínidla, takže poměr stínidel byl zhruba 3:2:1.

Jedním ze základních modelů řady byl od počátku model PH 5/5. Ten se vyznačoval tím, že byl vyroben z kvalitního materiálu. První číslo označovalo průměr stínidla a druhé číslo udávalo, že doprovodná střední a spodní stínidla byla vytvořena tak, aby odpovídala danému typu stínidla.

V tomto případě měl model 5/5 nadstín o průměru 50 cm, střední stín 31 cm a spodní stín 16,5 cm.
<font size="+2">PH lampy - nadčasová klasika</font>

PH lampy - nadčasová klasika

Tato kombinace se osvědčila, když byla svítidla zavěšena poměrně vysoko, ale když byla zavěšena níže, byla vhodnější kombinace velkého stínidla s menším středním a spodním stínidlem.

Tak vznikly stínidla PH 2/1 a 3/2. Systém PH 3-shade začal jako řešení pro závěsná svítidla, program svítidel byl brzy rozšířen o stolní, podlahové a nástěnné verze a také o větší závěsná svítidla.

Díky kombinování různých velikostí, materiálů, povrchů, barev a světelných zdrojů vznikly v průběhu let tisíce variant.
<font size="+2">Poul Henningsen</font>

Poul Henningsen

Poul Henningsen si představoval, že hosté v restauraci si přejí teplé a útulné osvětlení, a proto by si vybrali pozlacený povrch, zatímco v nemocnici nebo v ordinaci zubaře by použili bílý lakovaný povrch.

Všechna první svítidla se vyráběla s kovovými stínidly, ale Poul Henningsen chtěl vyrobit i variantu, která by měla křivku rozložení světla s menším množstvím světla směřujícího dolů. Výsledkem bylo stínidlo z opálového skla s pískovaným spodním povrchem.

Skleněná stínidla umožňovala, aby 12 % světla pronikalo dovnitř a přispívalo tak k celkovému osvětlení místnosti, zatímco většina světla se stále odrážela ven a dolů od matné spodní strany stínidel.

Stejné principy, které stály za matnými kovovými stínidly, se uplatnily i u nového materiálu stínidel.
PŘEČTĚTE SI VÍCE O POULU HENNINGSENOVI A PROHLÉDNĚTE SI JEHO ČETNÉ LAMPY ZDE